تبلیغات
تغذیه و سلامت - هم خدا و هم خرما !

تاریخ : جمعه 31 اردیبهشت 1395 | نویسنده : افشین
چرا باید خرما خورد ؟

از گذشته های دور تا به امروزخرما به عنوان میوه ای شیرین و مغذی در کنار سفره های افطار ما ، طعم روزه داری را به کام ما شیرین تر ساخته است. علاوه بر خوشمزگی، ویژگی های منحصر به فرد خرما باعث شده که بارها از این میوه در قرآن نیز یاد شود و البته امروزه با پیشرفت علوم تغذیه و پزشکی بخشی از این ویژه گی ها و خواص خرما معلوم شده است ·

Image result for ‫خواص خرما‬‎

خرما منبع خوبی از ویتامین A است . که خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و برای عملکرد بینایی ضروری است.

 خرما ترکیبی از فلاونوئیدهایی مثل بتا کاروتن، لوتئین و زئازانتین است. این آنتی اکسیدان ها سلولها و بافتهای بدن را از اثرات سوء رادیکال های آزاد حفظ می کنند.

خرما منبعی عالی از عنصر آهن است. آهن بخشی از هموگلوبین سلولهای خونی است که وظیفه حمل اکسیژن را بر عهده دارد.

 خرما غنی از پتاسیم است. 100 گرم خرما حاوی 696 میلی گرم پتاسیم است که 16% مقدار توصیه شده روزانه را تأمین می کند. پتاسیم جزء مهمی از سلولها و مایعات بدن است که به تنظیم ضربان قلب و فشارخون کمک می کند و بدن را از خطرات حملات قلبی و بیماری های عروق کرونر حفظ می کند.

Image result for ‫خواص خرما‬‎

خرما غنی از املاحی مثل کلسیم، منگنز، مس و منیزیم است. کلسیم ماده مغذی ضروری در ساختمان استخوان و دندان است که برای انقباضات ماهیچه ای، لخته شدن خون و کارکرد سیستم عصبی ضروری است. منگنز به عنوان کوفاکتور برای آنزیم سوپراکسیددسموتاز که نوعی عملکرد آنتی اکسیدانی دارد ایفای نقش می کند. مس برای خونسازی نیاز است و منیزیم برای رشد استخوان ضروریست.

 خرما منبع خوبی از ویتامین های گروه B و ویتامین K است. این میوه حاوی پریدوکسین، نیاسین، پنتوتنیک اسید و ریبوفلاوین است. این ویتامین ها به عنوان کوفاکتور در متابولیزه کردن کربوهیدراتها، پروتئین ها و چربی ها عمل می کنند. ویتامین K برای بسیاری از فاکتورهای انعقادی و متابولیسم استخوان ضروری است.

 خرمای تازه متشکل از بافتی نرم و سهل الهضم و قندهای ساده ای مثل فروکتوز و دکستروز است. 100 گرم خرمای خشک حاوی 277 کیلو کالری انرژی است . مصرف خرما به سرعت انرژی از دست رفته را احیا و بدن را سرحال و سرزنده می سازد. به دلیل این ویژگی خرما بهترین ماده برای افطار روزه داران به شمار می رود .

Image result for ‫خواص خرما‬‎

خرما غنی از فیبر رژیمی است که از جذب کلسترول از دیواره روده جلوگیری می کند. به علاوه فیبر به عنوان ملین از دیواره موکوسی روده بزرگ در برابر مواد شیمیایی سرطان زا محافظت می کند.

خرما منبعی از آنتی اکسیدان های فلاونوئید پلی فنولیک است که در اصطلاح تانن خوانده می شوند. تانن ها خاصیت ضد عفونی، ضد التهابی و ضد خونریزی دارند.


ویرایش : کاروک
منبع : behsite.ir


 

برچسب ها: خرما، خواص خرما، تغذیه و سلامت، رطب، رطب تمر، فوائد خرما،