تبلیغات
تغذیه و سلامت - قوانین تغذیه سالم

تاریخ : دوشنبه 9 فروردین 1395 | نویسنده : افشین
ده قانون طلایی برای تغذیه سالم

به لحاظ تغذیه ای هر شخصی چیزی می خورد و هر کس نیازهای غذایی خاصی دارد. با این وجود دانشمندان علوم تغذیه، در مجموع ده قانون و روش تغذیه ای را برای هر فردی توصیه می کنند که می تواند در بلند مدت نتایج خوبی را از لحاظ  سلامتی پایدار به ارمغان بیاورد .

Image result for ‫تغذیه سالم‬‎

 1 - تغذیه سالم و چند جانبه، اما نه زیاد : هر چقدر برنامه غذایی شما متنوع باشد، به همان اندازه می توانید بر کمبود مواد ضروری در بدن فایق آیید. داشتن تنوع در تغذیه، شما را از هجوم مواد زیان بار موجود و احتمالی حفظ می کند.

  2 - چربی هر چه کمتر بهتر: هر کس که زیاد چربی مصرف کند، نه تنها چاق می شود بلکه پس از مدتی در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری ها قرار می گیرد. در خوردن کره، مارگارین و روغن، همواره با احتیاط برخورد کنید و از آن ها بسیار کم مصرف کنید. مراقب مواد غذایی چربی دار نیز باشید. از جمله: کالباس، پنیر،گوشت، خامه ، بستنی و شکلات و شیرینی

Image result for ‫غذاهای چرب‬‎

  3 - غذای چاشنی دار، اما نه شور: مصرف زیاد نمک باعث فشار خون بالا می شود، اگر چه نمک غذاها را بسیار خوشمزه می سازد.استفاده از چاشنی های گیاهی یک انتخاب سالم است. اگر در غذا از نمک استفاده می کنید، از نمک یددار استفاده کنید تا از ابتلا به بیماری کمبود ید  ( گواتر ) جلوگیری کنید.

 4 - شکر هر چه کمتر، بهتر: شکر تنها باعث پوسیدگی دندان نمی شود، بلکه مقدار زیادی از آن در بدن تبدیل به چربی شده و به صورت لایه های چربی در بدن ذخیره می شوند. مصرف میوه خشک جایگزین مناسبی برای شکر به شمار می رود که هم شیرین است و هم در بدن کالری مفید ذخیره می کند

  5 - استفاده بیشتر از غلات سبوس دار: برنج سبوس دار، جو سیاه، ماکارونی که آرد آن با سبوس باشد و همینطور مواد ضروری دیگر. زیرا این نوع غلات حاوی مقادیر زیادی مواد فیبردار با ارزش هستند که برای تحریک عمل هضم بسیار مفید است.غلات سبوس دار در عین حالی که انسان را کاملا سیر می کند، چاق کننده نیست.

Image result for ‫غلات سبوس دار‬‎

  6 - استفاده بیشتر از میوه ها و سبزیجات: هم به صورت خام و هم به صورت پخته می توان از آن ها استفاده کرد. سبزیجات، میوه، سیب زمینی و صیفی جات باید بیشترین حجم مواد غذایی ما را تشکیل دهند.
این نوع خوراکیها که دارای مواد فیبردار، ویتامینی و معدنی بسیاری  هستند، نقش بسیار مهمی در تامین همه نیازهای بدن ایفا می کنند.

  7 - مصرف پروتئین به مقدار لازم: پروتئین های گیاهی در سیب زمینی، سویا ، حبوبات و غلات موجود است که برای بدن بسیار با ارزش هستند. شیر کم چربی، ماهی، گوشت قرمز بدون چربی و تخم مرغ هم  بسیار غنی از پروتئین حیوانی می باشند. گوشت پرچربی و کالباس را باید با احتیاط مصرف کرد. بهتر است از گوشت ها و انواع کالباس های بی چربی استفاده شود.


Image result for ‫غذاهای پروتئین دار‬‎

  8 - درست بنوشید: بدن شما به مایعات زیادی نیاز دارد،  در روز دو لیتراز بهترین نوشیدنی ها اعم از آب معدنی، آب میوه ها و آب سبزیجات را مصرف کنید .  چای یا قهوه را هم تا مقدار معینی می توان مصرف کرد.

  9 - مصرف غذاهای مختصر در وعده های غذایی بیشتر: تناسب بدن ما با خوردن پنج وعده غذای مختصر، بهتر امکان پذیر است تا سه وعده غذای مفصل.

  10 - دقت در تهیه غذا: مواد غذایی را به گونه ای تهیه کنید که مواد حیاتی و مغذی درون آن از بین نرود . این فرآیند با خرید و نگهداری مواد غذایی آغاز می شود . تا آنجا هم که مقدور است به صورت روزانه برای خانواده خود خرید کنید.


منبع : کاروک  -  akairan.com